Features
LiFePO4 12V 12.8V 18Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery
Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
Supply which requires compact size and lighter weight
The battery module is wrap by PVC
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | LiFePO4 12V 12.8V 18Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 18Ah(18000mah) |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Case | Adjustable |
| Plug | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
Quality assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: 12.8v 18ah lithium ion deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












