Features
12V 30Ah li Ion Battery
1.Fully charged, stop charging automatically.
2.Efficient, insurance, energy saving.
3.Digital display. There are full display lights.
4.Voltage and current can be displayed.
5.Charging indicator shows charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery.
Parameters
| Battery item | 12V 30Ah li Ion Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous charge Current | 18A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| Battery Case | Metal Case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.After-sales carefree, pay more attention to user experience.
2.We cherish every customer and every transaction.
3.Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world.
4.All aspects of technology are very mature.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long is your lead-time?
A: Usually 10 ~ 15 working days, but object to the actual situation, could be changed according to the quantity or other Emergencies things.
Q: Do you test all your lithium battery goods before delivery?
A: Of course, 100% full inspection of goods before delivery, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality teams.
Q: How long it takes to ship after my payment done?
A: Depends on actual order, if we have the materials in the stock, shipment will be arranged in 10 ~ 15 working days, please kindly send us your detailed order requirements, our salesmen will help you to check the detail lead-time.
Q: Can you do the lithium battery size according to our application demand?
A: All lithium battery size can be custom to meet your own application requirements, could you tell me the MAX size (L*W*H in mm) you have for the lithium battery on your products
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 30ah li ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












