Features
12V 9Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery
1.High energy performance
2.Connected in parallel and series
3.Group Size: Small
4.Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
Parameters
| Battery item | 12V 9Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 9A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | Metal case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Manly provides the best service for our customers.We commits to build mutual trust and make common progress with our customers from all over the world.
2.We offers a full range of Solar product including :Solar inverters/ Solar Charge Controller / Solar panels/ Battery / Solar pump inverters / Power inverters / Portable solar generator/Solar Accessories, etc
3.All consider with customers target price and MOQ, ship with their specified quality, to solve customer purchase problem, we are all online 24 hours for all customers.
4.We have the first-class R&D team ,some of whom from the international battery conglomerate with rich experience in battery design, production,testing as well as practical project operation and maintenance .
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I buy one or two units for the sample first?
A: Yes. Samples are welcome for all our products. Or please contact our sales manager to place the order.
Q: What is the production time?
A: The delivery time for the samples is usually 10-20 days. The production time for mass production is usually 25-30 days.
Q: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will send new products with new orders for small quantities. For defective batch products, we will repair them and resend them to you or we can discuss the solution including re-call according to the real situation.
Q.Is the battery original?
A: Yes.it is 100% brand new. we never sell fake batteries. we have imported battery cells and domestic battery cells, you can choose according to your demands.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 9ah lithium ion deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












