Features
LiFePO4 rv chassis battery 4S Pack 12.8V 250Ah
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Parameters
LiFePO4 rv chassis battery 4S Pack 12.8V 250Ah | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP12V250A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity (amp hours) | 200Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 3200Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 50A@0.2C |
| Max. Charge Current | 250A@1C |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 250A @1C |
| Pulse discharge current | 500A @2C |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 34 kg |
| Casing | ABS |
| Product Dimension | TBD |
| DC Connector | M8 |
| Shell IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support ,7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rv chassis battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












