Features
12V 42ah lifepo4 battery pack
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
2. Powerful BMS
3. Focus on the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries.
4. Longer battery life – 5000times life cycle @60%DOD, 5 times more than lead-acid batteries
5. Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Parameters
| Battery item | 12V 42ah lifepo4 battery pack |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1242A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 42AH |
| Minimum Capacity | 42AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | 2000 cycle @ 100% DOD, 80% capacity remain |
| Dimension | TBD(Can be customized ) |
| Category | Rechargeable Batteries |
| Operation Temp | 0℃ to 45℃(32℉ to 113℉) @60±25% Relative Humidity |
| Shell | Black Plastic |
In case you need an expert to help you decide the best battery for your product, feel free to consult.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. 4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
2. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
3. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
4. Automation & hand-made Integrated production together
5. Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
6. Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A1:Yes, we can supply samples, Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks. and buyer pays for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales service?
A2: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side in this period, we can send a new one as a replacement.
Q3: What is your lead time for mass production?
A3: General speaking, about 25-30 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q4:Are your battery real capacity?
A4:All of our battery cells with Grade A,100% new and real capacity.
Q5:Are you a factory or a trading company?
A5:Shenzhen ManlyBattery Co., Ltd. is a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
More Products

For more details and other battery types, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













