Features
Lithium 12v battery backup for home use
Low-temperature cut-off protection
3+ year warranty & Excellent customer service
3,500 + cycles of charge and discharge
Parameters
Lithium 12v battery backup for home use | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V75M |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 75Ah |
| Energy | 900Wh |
| Recharge Cycles | <3500 cycles@0.2C |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Calendar Life | 10+Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | Constant current constant voltage |
| Standard Charge Current | 15A |
Max Charge Current | 75A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 75A |
| Constant Discharing Current | 75A |
| Max Discharing Current | 225A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | Lithium iron phosphate |
| Battery Cell | Adjustable |
| Connector | M8/Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
| Housing | ABS/Metal |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 75Ah:

Why Choose MANLY Battery?
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Hot Tags: battery backup for home use, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












