Features
solar camper 12 volt 250 amp hour lithium battery
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
Parameters
| Item | solar camper 12 volt 250 amp hour lithium battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12250A |
| Package | Metal/Customized |
| Protection Level | IP65 |
| Color of Shell | Black/White/Customized |
| Cell type | 3.2V Cylindrical Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 250Ah |
| Rated power | 3200Wh |
| Working Voltage | 8V ~14.4V |
| Charge Mode | CC/CV |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.6V |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.0V |
| Charge Current | 50A |
| Max Charge Current | 250A |
| Working Discharge Current | 250A |
| Peak Discharging Rate(<1s) | 500A |
| Recharge Life | >3500 times @0.2C |
| Product Size(L*W*H) | Adjustable |
| Low Self-Discharge Rate | Monthly <2% |
| Design Life | 10~15 Years |
| Working Condition Range | -20~+60℃ |
| Storage Condition Range | 0~ +45℃ |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 250Ah

Why Choose MANLY Battery?
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Hot Tags: 250 amp hour lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












