Features
Deep cycle 40ah 12V for RV battery
Most safe no explosion no fire
Can be charged using most standard lead acid charges
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current and over temperature
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Parameters
| Item | Deep cycle 40ah 12V for RV battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1240M |
| Shell | Metal/Customize |
| Inside Cell | LiFePO4 cell |
| Protection Level | IP65 |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 12V/12.8V |
| Capacity | 40Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 16.8V |
| Charing Method | CC-CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Suggested Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Working Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate | 3C(<3s) |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Battery Size | Customize |
| Customized | Shell, Size, Weight, Color, Label, Current, Technology,etc can be customized |
| Desgin Life | 10+ Years |
| Safty test | |
Short circuit safty test | No fire, no explosion |
Over-charge safty test | |
Over-discharge safty test | |
| Over-current safty test | |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Your battery can meet CE RoHS requirements?
A: Our battery are with the certificate of CE and RoHS.
Q: Do you have datasheet / catalog?
A: Please kindly send an inquiry to us, We will support you quite well.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Hot Tags: deep cycle 40ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












