Features
Backup Power Lithium 12V 12Ah Battery with Case
Use grade LiFePO4 battery cells
Good performance at high temperature
Low self-discharge rate, less than 3% monthly
High energy density performance
Excellent abuse tolerance and environmentally friendly
Excellent calendar 10+ years
Ideal drop-in lead-acid replacement
Parameters
| Item Name | Backup Power Lithium 12V 12Ah Battery with Case |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP1290 |
| Rated Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 12 Ah |
| Weight | Approx 3.2KG |
| Charge Limited Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Working Current | 12A |
| Working Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Working Cycle time | 3,500+ Cycle Times |
| Protection function | Over-current protection, Over-discharge protection, Overcharge Protection, Short Circuit protection |
Applications of LiFePO4 Battery
Widely used in various fields, in solar energy, wind energy storage, power tools, toys and communication systems, etc.

Why Choose MANLY Battery?
1. Design, production, and R&D in one, with over 12 years of experience in the industry
2. One-stop service according to the demand, save your mind, and rest assured
3. Customized according to customer requirements, factory price sales, quality assured
4. MANLY battery factory overview



5. Customers feedbacks

Advantages Lithium iron Battery Technology
1. Weight enough to carry easily
2. With a variety of capacity options, you can choose the right volume according to the amount
3. Up to 10 years of service life, with multiple protection functions
4. -20℃ ~ +60℃ can work normally
5. Widely compatible with a variety of products
FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be less than 12A.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: lithium 12v 12ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












