Features
Reasonable Price 12v Lifepo4 Battery Pack
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and also four in parallel
Longest warranty in the industry (3+ years)
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
| Item | Reasonable Price 12v Lifepo4 Battery Pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1220P |
| Housing | PVC |
| Chemistry | Lithium Battery |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 12.8V 4S |
| Rated Capacity | 20Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Suggested Charge Current | 0.2C |
| Max Charge Current | 1C |
| Constant Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate | 3C(<3s) |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Dimension | TBD |
| Operation condition | Charge: 0℃~ +45℃; Discharge: -20℃~+60℃;Storage : -20℃~+45℃ |
| OEM/ODM | Welcome |
| Desgin Life | 15 years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Hot Tags: reasonable price 12v battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












