Features
30Ah Lithium Battery 12V for Outdoor Solar Energy System
Latest technology LiFePO4 battery chipset
High-efficiency conversion
High discharge multiplier
Stable performance
Long cycle life
Good protection performance
Longer service life
Parameters
| Item | 30Ah Lithium Battery 12V for Outdoor Solar Energy System |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1230P |
| Battery Type | Lithium iron phosphate battery |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal capacity | 30Ah |
| Battery Size | 265*135*54mm/Customized |
| Battery weight | About 3.8Kg |
| Operating Current | 8A |
| Charging limit voltage | 14.6V |
| Charging limit current | 8A |
| Discharge cut-off voltage | 10.0V |
| Cycle life | More than 3,500 times |
| Storage environment | -20~65 degrees |
| Battery cell certification | UL, IEC, CE, MSDS, UN38.3... |
Applications of LifePO4 battery packs
Solar street light, integrated solar street light, inverter lighting system

Why Choose MANLY Battery?
1. Specializing in the lithium battery industry for more than 12 years, professional and trustworthy.
2. Production of base station batteries, solar street light batteries, UPS uninterruptible power supply batteries, electric car batteries, outdoor energy storage batteries, medical equipment batteries, electric cars, scooters, children's toy cars, sweepers, power tools, model batteries, etc. ......
3. Can also be customized according to the requirements of various sizes capacity voltage
4. Battery protection board with overcharge, overcurrent, over-discharge, short circuit protection, and other multi-protection functions, greatly improving the safety of lithium batteries, each group of batteries factory has gone through the strict aging test
5. MANLY Battery Factory Overview



6. Customers Feedbacks


FAQ
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some well-cooperated forwarders who have much experience in delivering the battery. It could be shipped by door-to-door express, by air, or by the ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q: Is your product certification complete?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Hot Tags: 30ah lithium battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











