Features
12V 50Ah LiFePO4 Split Solar Street Light Battery
Standard voltage, high storage capacity
Good storage performance, stable discharge
High battery energy density
Drop-proof test, thicker shell wrapping
Battery sealing performance-tested several times
Small size, large capacity
Stable voltage can be used in a bad way
Green, environmentally friendly battery design
Parameters
| Item Name | 12V 50Ah LiFePO4 Split Solar Street Light Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1250A |
| Rated voltage | 12V/12.8V |
| Standard capacity | 50Ah |
| Max charge voltage | 14.6V |
| Cut-off discharge voltage | 10.0V |
| Max continuous discharge current | 50A |
| Charge current | 25A |
| Loop count | 3,500+ times |
Applications

Why Choose MANLY?
Source factory
Genuine material
Qualification
Craft structure
Support customization
Perfect service
MANLY Battery Factory Overview


MANLY Battery Supports Deep Customization
Product opening / personalization / special customization / original factory matching
| Voltage | 3.2V~72V |
| Capacity | 2AH~200AH |
| Current | 1A~200A |
| Dimension | On request |
| Logo | On request |
| Housing | Provide open mold |
Cautions
1. Do not reverse or disassemble the battery, and do not put it together with metal objects such as keys;
2. The charging current should not exceed the charging current specified in the regulations;
3. The charging voltage should not exceed the limit voltage specified in the regulation;
4. It is strictly forbidden to put the battery next to the heat source or high-temperature source (such as fire, heater, etc.) to use and place;
5. It is strictly forbidden to put the battery in contact with water, and it should be stored in a cool and dry environment when not in use;
FAQ
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, all of our cells are Class A.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: 12v 50ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












