Features
Deep Cycle Lithium 12 Volt Battery for Travel Trailer
In-built BMS protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
A low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month
Supports up to 4 batteries connected in parallel for increased amps, or series for increased voltage.
Can be charged using most standard lead-acid charges
Bluetooth technology to monitor battery status optional
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Item Name | Deep Cycle Lithium 12 Volt Battery for Travel Trailer |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1248 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 48Ah |
| Working Voltage Range | Charge: 14.6 V |
| Discharge: 10V | |
| Max Continuous Charging Current | 24A |
| Max Continuous Discharging Current | 48A |
| Max Pulse Current | 96A ≤3S |
| Dimensions | Customized |
| Weight | Customized |
| Terminal | M6/M8/Anderson/Options |
| Operating Temperature | Charge: 0°C--50°C |
| Discharge: -20°C--60°C | |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Lifetime | 10 ~ 15 years |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of the LiFePO4 Batteries

Why Choose MANLY?
1. High Quality
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
2. Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
3. OEM & ODM
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
4. Warranty Term
Under the terms of this warranty, if a failure occurs under normal usage within the warranty period, the MANLY team will provide free maintenance based on the proof-documents
5. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: Can we visit the Manly Battery factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we put different LiFePO4 battery pack in series by ourself?
A: Why not use the bigger voltage directly? We usually suggest do not make the batteries in series by yourself if you do not have experience, this will hurt the cycle life of the pack.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-15 working days if in stock. and 20-30 days for mass production.
Hot Tags: 12 volt battery for travel trailer, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












