Features
Deep Cycle LiFePO4 12V Lithium RV Battery 200Ah
Providing more than 3,500 Cycles, 10 times longer than only 200~500 cycles lead-acid battery
Only 1/3 the weight lighter than the same capacity lead-acid battery
Highest-Level Safety based on in-built BMS (Battery Management System)
Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries, play & plug
3 years commercial warranty as standard, extendable to 5 years
Parameters
| Item Name | Deep Cycle LiFePO4 12V Lithium RV Battery 200Ah |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12200 |
| Rated Capacity | 200Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Voltage Range | Charge:10V; Discharge:14.6 V |
| Terminal | M6/M8/Options |
| Dimensions | Customized |
| Weight | Customized |
| Max Continuous Charging Current | 100A |
| Max Continuous Discharging Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A ≤3S |
| Operating Temperature | Charge: 0°C--50°C; Discharge: -20°C--60°C |
| Cycle Life | 3,500+ cycles standard charging/discharge |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of the LiFePO4 Batteries

Why Choose MANLY?
1. Quality
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production, and technology process
2. Manufacture
We have our own factory with 3 production bases. All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
3. Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
4. Assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support
5. Factory Overview


FAQ
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, Australia markets.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery packs have 3 years warranty.
Hot Tags: lithium rv battery 200ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












