Features
Lithium 12V 100Ah Caravan Battery
1. Safe Lithium phosphate energy storage solutions in standard lead-acid battery sizes for a wide variety of applications.
2. Upgraded alternative for similar sized lead-acid batteries offering twice the run-time and unrivaled cycle life with less than half the weight.
3. Perfect for building up battery pack for Backup power or EPS Emergency Power
4. MANLY deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging, and more
5. Longest warranty in the industry (3+ years)
Parameters
| Item Name | Lithium 12V 100Ah Caravan Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP12100 |
| Voltage | 12V/12.8V |
| Capacity | 100Ah |
| Usable Capacity | 1280 |
| Full Charge Voltage | 14.6V |
| Cut-off Discharge Voltage | 10.0V |
| Charge Current | 50A |
| Discharge Current | 50A |
| Peak Current | 200A (≤3s) |
| Dimension | Customized |
| Weight | Customzied |
| Cycle time | 3,500+ cycles |
| Working Temperature | -20℃~60℃ |
| Lifetime | 10 ~ 15 years |
| Protection Class | IP65 |
Applications
Electric vehicles, Golf trolley/car, E-bike, Scooter, RV, AGV, Marine, Tourist car, Caravan
Telecom base, CATV/CCTV system, Computer server center
Solar and wind energy storage system
Other lead acid battery replacement

Why Choose MANLY?
Fully meet the actual needs of customers, provide customized lithium battery and supporting product solutions
With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing
With the support of a professional and dedicated engineering and operation team, we are available to bring customers' ideas into reality
Flexible to customized requests, such as color, package, and accessories adjusted, so you can enjoy our quick one-stop OEM service
Factory Overview


FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some well-cooperated forwarders who have much experience in delivering the battery. It could be shipped by door-to-door express, by air, or by the ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Hot Tags: 100ah caravan battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












