Features
Deep Cycle Lithium 12V 50Ah Recharge RV Battery
LiFePO4 cylindrical smart cells using European technology
Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
Can be connected in series and parallel(up to 4 pcs) for large applications
All-round multi-functional protection Battery Management System(BMS)
No harmful pollutants, corrosive acids, or toxic heavy metals
Several Times the Life Cycle of Equivalent Lead Acid Battery
Parameters
| Item | Deep Cycle Lithium 12V 50Ah Recharge RV Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1250 |
| Rated Capacity | 50A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charging mode | CC/CV |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Discharging cut-off Voltage | 10.0V |
| Max Continuous Charging Current | 25A |
| Max Continuous Discharging Current | 50A |
| Max Pulse Current | 100A(≤3s) |
| Cycle Life | 3,500+ cycles |
| Charge Temperature | 0℃~+45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Storage Temperature | -10℃~+45℃ |
| Dimensions | Customized |
| Weight | Customized |
| Lifetime | 10 ~ 15 years |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of the LiFePO4 Batteries
Electric Propelling Applications
E-car, Golf troller/car, E-bike, Scooter, RV, AGV, Marine, Tourist car, Caravan
Wheelchair, E-truck, Floor Cleaner, E-walker
Energy Storage
Solar/Wind power system
City off Grid
Solar light
Back-up System and UPS
Telecom base, CATV/CCTV system, computer server center
Medical instrument, Military equipment

Why Choose MANLY?
Rich Experience in R&D and production more than 12 years
Make great efforts to develop new products and new technology
We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
Flexible customizing and manufacturing accepted.
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Customers Feedbacks:

FAQ
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: recharge rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












