Features
Lead-Acid Replacement 100Ah LiFePO4 12V Battery
Renewable Lithium Iron Technology
Safety of Built-in smart BMS
Capacity matching method diversification
Efficient power and a wide range of applications
Lightweight and Environmentally Friendly
Parameters
| Item | Lead-Acid Replacement 100Ah LiFePO4 12V Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP12100 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10V |
| MAX. Charging Voltage | 12.8V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Discharging Current | 50A |
| Max Continuous Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of 100Ah LiFePO4 12V Battery
The 100Ah LiFePO4 12V battery is perfectly suitable for Household energy storage system equipment, UPS backup power supply, DC 12V lighting, digital/CCTV cameras, Intelligent Robots, Light electric vehicle, 12V routers, Fishfinder, Golf carts, Towing motors, RVs/Camping vehicles, Houseboats, etc;

Why Lithium iron Battery Technology?
1. Phosphate-based technology possesses superior thermal and chemical stability which provides battery safety characteristics than those of Lithium-ion technology made with other cathode materials.
2. Lithium phosphate cells are incombustible in the event of mishandling during charge or discharge, they are more stable under overcharge or short circuit, they can operate at a high temperature without decomposing.
3. When abuse does occur, the lithium phosphate-based cathode material won't burn and is not prone to thermal runaway.
4. Phosphate chemistry can also offer a longer cycle life and server life.
Why Choose MANLY Battery?
1. Rich Experience in R&D and production more than 12 years
2. Professional lithium battery manufacturer with leading technology
3. All of our batteries are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
4. Flexible customizing and manufacturing
5. Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
6. MANLY battery factory



7. Customers feedbacks

FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Is the scale of your production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers, including a cell production industrial park, fully automated production equipment configuration, 12 battery assembly lines, with a daily capacity of 1,200,000 cells and 3,000 battery packs.
Q: Can I have a 100Ah LiFePO4 12V battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Hot Tags: 100ah lifepo4 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













