Features
12V Lithium Deep Cycle Battery
1. 100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
2. 200Ah 12V Lithium Deep Cycle Battery for solar system
3. Provides 3,500 - 6000 cycles & a 10+ years lifetime compared to 200 - 500 cycles & a 3 years lifetime in typical Lead Acid chemistry
4. Can go up to 4 in series with this battery
5. Save time and increase productivity with fewer downtime thanks to superior charge/discharge efficiency.
Specifications
| Item | 12V Lithium Deep Cycle Battery |
| Model No. | MLP12200 |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Nominal capacity | 200Ah (Actual is 12.8V)Standard discharge(0.2C5A after Standard charge) |
Nominal voltage | 12.8V |
Cell type | Cylinder/Prismatic/Optional |
| Power | 2560Wh |
| Weight | About 23kg |
| Terminal | M6/M8/Optional |
| Water dust resistance | IP65 |
| BMS protection | With |
| Cycle life | More than 3,500 times |
| Cut-off charge voltage | 14.4±0.2V |
| Cut-off discharge voltage | 10V |
| Operating Temperature | Charge 0~+45ºC |
| Discharge -20~+60ºC | |
Storage Temperatur | -10~+45ºC≤1 month |
| -10~+35ºC≤6months | |
-10~+25ºC≤12months | |
| Storage Humidity | 65%RH |
Applications
RV, wind power storage, golf cart, photovoltaic power storage, outdoor camping power, motor yacht, emergency power, communication signal base station

Why choose MANLY?
1Multiple solutions available
Customizable battery packs
Fully automated production line
Fast delivery time
3 years commercial warranty as standard, extendable to 5 years

FAQ
Q: What voltage and capacity range do you have for the lead acid replacement?
A: There are big range range from 3Ah to 250Ah capacity and 3.2V to 72V voltage. The popular module includes: 6V 6Ah, 6V 7Ah, 12V 6Ah, 12V 12Ah, 12V 18Ah,12V 24Ah, 12V 36Ah,12V 50Ah, 12V 60Ah, 12V 100Ah,12V 120Ah, 12V 150Ah, 12V 180Ah, 12V 200Ah.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What are the advantages for LiFePO4 battery comparing to the SLA/VRLA/lead acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge and lighterweight, ect.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some good cooperated forwarders who has much experience in delivering the battery. It could be shipped by door to door
express, by air or by ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What is your warranty?
A: Alomost all our battery pack have 3 years warranty. We assure cycle life more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for normal 1 time charge and discharge every day.
Hot Tags: 12v lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












