Features
12V Lithium Camera Battery
1. 3,500~8,000 Charge and discharge cycles
2. Zero maintenance and forget technology
3. Original factory high performance sealed cylindrical cell
4. High safety with advanced Battery Management System(BMS)
5. Factory supplied at 30% charge for safety compliance
6. Drop-in replacement for lead-acid batteries, plug and play
Specifications
| Item | 12V Lithium Camera Battery |
| Model | MLP1224 |
| Brand | MANLY |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 24Ah |
| Watts-Hour | 307.2Wh |
| Dimension | TBD/Customize |
| Weigh | Around 3.8kg |
| Cycle time | 3500+ cycles |
| Working Temperature | -20℃~60℃ |
| Discharge Voltage | 10.0V |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 12A |
| Discharge Current | 30A |
| Peak Current | 50A(≤3s) |
| Lifespan | 10 ~ 15 years |
| Waterproof | IP65 |
Applications

Why Choose LiFePO4?
1. LiFePO4 12V lithium camera battery
MANLY deep cycle battery only weights 3.8KG, it is 3 times lighter than the traditional lead-acid battery. Don't need to carry a super heavy brick anymore.
2. Quickly recharge
Capable of being charged at up to 1C max., help you to save time and increase productivity
3. Superior safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
4. Wider operating temperature
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, it's available.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation choose.
Hot Tags: lithium camera battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












