Features
Factory Wholesale LiFePO4 24Ah 12V Emergency Light Battery
1. Lighter weight
About 40% ~50% of the weight of a comparable lead-acid battery
2. Wider temperature range
-20℃~60℃
3. Quickly recharge
Save time and increase productivity with less downtime thanks to superior charge/discharge efficiency.
4. Customize Service
MANLY battery voltage, capacity, current, size, etc all can be customized to meet specific application
5. Superior Safety
Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or
combustion due to high impact, overcharging, or short circuit situation.
Specifications
| Item | Factory Wholesale LiFePO4 24Ah 12V Emergency Light Battery |
| Model Number | MLP1224P |
| Battery Type | LiFePO4 battery |
| Rated Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 24Ah |
Continuous Charge Curren | 4.8A (max. 12A) |
Continuous Discharge Current | 24A |
| Peak Discharge Current | 50A(≤3s) |
Recommend Charge Current | 4.8A |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Working Temperature (CC/CV) | -20°C~60°C |
| Self-discharge | 25°C,monthly ≤3% |
| Efficiency of Charge | 100%@0.5C |
| Efficiency of Discharge | 96-99% @1C |
| Cycle Life | ≥3,500 cycles |
| Dimension | Customize |
Weight | Approx. 2.6kg |
| Shell | PVC/ABS Plastic/Metal/Optional |
| Bluetooth | Optional |
We can customize the lithium battery pack with different voltage, capacity, dimensions, shapes and etc. according to your specific needs, please contact us at sales@manlybatteries.com.
MANLY Factory Overview



Why Choose MANLY?
1. Deep Cycles Battery Pack
MANLY LiFePO4 battery has 3,500+ deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help clients save money without multiple purchases.
2. Balancing
BMS with balancing function
3. Continuous Innovations
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
4. Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Applications of the Lithium Battery
MANLY support customizes lithium battery pack, specifications include voltage, capacity, charge-discharge current, dimension, case, shape, wires, connectors, etc, that are suitable for a wide range of applications.

1. Lighting
Emergency light battery, mining light/lamp, solar garden light, solar road light, solar street light, searchlight, advertising board.
2. Consumer Electronics
Intellectual robots, AGV, fire/alarm system.
3. Mobility Scooters
E-bike, electric scooter, tricycle scooter, electric wheelchair, golf cart.
4. Medical Devices
Blood pressure monitor, oxygenator, respirator, exotic, defibrillator, curing light machine, ultrasonic machine.
5. Power Tools
Electric drill, electric lawn mower, vacuum cleaner, floor cleaner, vacuum sweeper.
Packing & Shipping

FAQ
Q: Are you a manufacturer or a trading company?
A: We are the lithium battery factory direct, located in Dongguan, Huizhou, and Shenzhen.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What are the lead time?
A: 3-7 days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Why should you buy from MANLY Battery, not from other suppliers?
A: MANLY provide the drop-in replacement lithium iron phosphate (LiFePO4) battery pack and cells as well as providing the customized LiFePO4 battery pack or power wall for an off-Grid home or any solar system. support to design and produce the battery management system (BMS).
Q: How can Manly guarantee the quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Hot Tags: 12v emergency light battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












