Features
Manufacturers Wholesale LiFePO4 18Ah 12 Volt Battery For Lawn Mower
Super long use time
No memory effect
98% energy efficiency
Free of maintenance
Green environmental protection
Significantly lower tendency to self-discharge
Built in over charge and over discharge protection
Parameters
| Item | LiFePO4 20Ah 12V Lithium Battery For Solar Monitoring |
| Brand | MANLY/OEM |
| Battery type | Lithium battery |
| Rated voltage | 12.8V |
| Rated capacity | 20Ah |
| Continuous working current | 4A |
| Peak discharge current | 60A |
| Suggested charging current | 4A@0.2C |
| Large charging current | 20A |
| Battery operating voltage range | 10.0V ~ 14.6V |
| Large load power | 256W |
| Charge and discharge port | Customized according to requirements |
| Battery size | Customizable |
Applications of 12V Lithium Batteries

Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of professional lithium battery manufacturing experience
2. Powerful factory, with 3 major production bases, nearly 120,000 square meters of R&D and production space
3. Responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
4. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time
MANLY Battery Factory Overview



Custom Lithium Battery Products

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are you a factory or only a trading company?
A: We are a factory, a combination of production and sales. We have three factories in China, which provide you with a lower price and a more stable supply.
Q: What about the lead time for MANLY's battery production?
A: Sample needs 20 ~ 25 working days if it is a custom one, mass production time needs 15 ~ 20 days after the samples test and confirm.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just contact our customer service or email us at sales@manlybatteries.com for more details.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, the Middle East, South America, etc.
Q: What's your warranty for your lithium battery products?
A: We provide a 3+ year product warranty for our lithium batteries.
MANLY Battery - Professional lithium battery manufacturer!
Any custom lithium battery inquiry, Please contact us
Hot Tags: 12 volt battery for lawn mower, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












