Features
Rechargeable LiFePO4 12 volt golf cart batteries
Best used for: Our 12V 90Ah LiFePO4 Batteries are a perfect upgrade for any 12V Deep Cycle battery, and a great fit for many applications such as Camping, Solar Lighting, Home Alarm Systems, E-Scooters.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
Parameters
| Item | Rechargeable LiFePO4 12 volt golf cart batteries |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1290A |
| Case | Customized |
| IP Level | IP65 |
| Cell | 3.2V 32650 cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 90Ah |
| Energy (WH) | 1152Wh |
| Working Voltage | 8.8V ~14.6V |
| Standard Charge Method | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 18A |
| Max Charge Current | 90A |
| Continous Discharge Current | 90A |
| Max Discharging Rate(<3s) | 270A |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Dimension(L*W*H) | Adjustable |
| Guaranty | 3 Years |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 90Ah

Why Choose MANLY Battery?
OEM/ODM Flexible Customizable
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
Continuous Innovations
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
After-sales Services
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: I am a reseller, I would like to buy many pieces of your item, what is the wholesale price?
A: Hi, thanks for your inquiry, if you would like to buy a large quantity, please send an email info@manlybatteries.com to us, we will give you the best price, thanks!
Hot Tags: 12 volt golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












