Features
Rechargeable 12v lithium battery for RV/Solar System/Yacht/Golf Carts Storage
Internal cell balancing
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
| Item | Rechargeable 12v lithium battery for RV/Solar System/Yacht/Golf Carts Storage |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1220P |
| Housing | ABS |
| Color of Housing | Black/White/Customize |
| Type of Cell | 3.2V Lithium Iron Phosphate Battery |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Series connection | 4S*3.2V |
| Typical Capacity | 20Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 8.8V |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.2V/Cell |
| Recommend Charge Current | 4A~10A |
| Max Charge Current | 20A |
| Working Discharge Current | 20A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 60A |
| Cycle Life | >3500 times |
| Dimension (L*W*H*TH) | Customize |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Desgin Life | 15 Years |
| Terminal | Optional |
| Storage Temperature | -10~+45ºC≤1 month |
-10~+35ºC≤6months -10~+25ºC≤12months | |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
Capacity rating: Flexible design from 12V~ 72V as per user demand.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What is your shipment?
A: 1) by EMS, DHL, FedEx, TNT, UPS or other express methods.
2) Through our freight forwarder (air or sea).
3) By your own freight forwarder.
4) Domestic freight forwarder to any city in China.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard you inquiry priority.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Hot Tags: rechargeable 12v lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












