Features
OEM 12 volt lithium battery for trolling motor
More economical than AGM / Gel batteries
In built-in over-charge and over-discharge protection
Can be connected in series to 51.2V
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Parameters
| Item | OEM 12 volt lithium battery for trolling motor |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1220P |
| Housing | Plastic |
| Color of Housing | Black/White/Customize |
| Type of Cell | 3.2V Lithium Iron Phosphate Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Series connection | 4S |
| Typical Capacity | 20Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 8.8V |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.2V/Cell |
| Recommend Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Working Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 3C |
| Cycle Life | More than3500 times |
| Dimension (L*W*H) | Adjustable |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Desgin Life | 15 Years |
| Terminal | Customized |
| Storage Temperature | Within 1 month: -10~+45ºC |
Within 3 month:-10~+35ºC Within 6 month-10~+25ºC | |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
For 6V, 12V series batteries, support 4 pcs connect in series to a higher voltage
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: 12 volt lithium battery for trolling motor, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













