Features
12V Lithium ion battery for solar
2 years commercial warranty as standard, extendable to 5 years
3500+ cycles @80% DoD for an effectively lower total of ownership cost
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Item | 12V Lithium ion battery for solar |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1236P |
| Shell | Optional |
| Chemistry | LiFePO4 Battery |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 12V |
| Capacity | 36Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Suggested Charge Current | 7.2A~18A |
| Max Charge Current | 36A |
| Constant Discharge Current | 36A |
| Peak Discharging Rate | 108A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Battery Dimension | Customized |
| OEM/ODM | YES |
| Desgin Life | 15 years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 36Ah

Why Choose MANLY Battery?
Specializing in battery for over 12 years
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
Professional technical personnel, providing professional technical
Factory, professional production, quality assurance
Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What is your shipment?
A: 1) by EMS, DHL, FedEx, TNT, UPS or other express methods.
2) Through our freight forwarder (air or sea).
3) By your own freight forwarder.
4) Domestic freight forwarder to any city in China.
Hot Tags: lithium ion battery for solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












