Features
Maintenance Free Lithium Electric Scooter 12V 36Ah Battery
Deep cycle series LiFePO4 battery
Super long service life more than 3,500 times
No maintenance is required & No battery memory effect
With the best power-weight rate: 1/3 of Lead acid battery weight
Clean and Green energy poses no pollution on our environment
Specifications
| Item Name | Maintenance Free Lithium Electric Scooter 12V 36Ah Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1236P |
| Chemistry | LiFePO4/LFP |
| Cell Type | Cylinder/Prismatic/Optional |
| Rated Voltage | 12.8V (4S) |
| Rated Capacity | 36Ah |
| Energy | 460.8Wh |
| Cycle time | 3,500+ cycles |
| Dimensions | Customized per requirement |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Max Continuous Discharging Current | 36A |
| Peak Discharge Current | 72A for 3 seconds |
| Charging Limited Voltage | 14.6V |
| Max Charging Current | 18A |
| Recommended Charge Current | 7A |
| Waterproof | IP65 |
| Lifespan | 10~15 years |
Applications

Why Choose MANLY?
More than 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market
Under the terms of this warranty, if a failure occurs under normal usage within the warranty period, the MANLY team will provide free maintenance based on the proof-documents
MANLY Battery Factory



Customers' Feedback
Our R&D team has tested your solar inverter, solar charge controller, solar panel, and battery, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.

Warm Tips
1. Please use the special charger for lithium battery charging, do not have to deliberately ensure that each time the battery is discharged and then charged
2. A period of time (recommended within 2 months) can do a deep charge under the control of the protection circuit to correct the battery power statistics
3. Long-term unused batteries should be placed in a cool place to reduce the reaction rate of its own internal purification
4. Long-term unused batteries should be charged with a little power to prevent damage to the battery in the continuous self-discharge resulting in excessive discharge
5. Do not disassemble and modify, do not be subjected to gravity collision or extrusion
6. Prohibit the use in places where the positive and negative terminals are directly connected by metal, such as humidity, high temperature, etc.
FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Hot Tags: 12v 36ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












