Features
Lithium iron phosphate battery 12v 30ah for Lighting/Marine/fishing/E-bike/ solar, Home Appliances
Advanced BMS (Battery Management System)
Maintenance free: Completely maintenance free.
Standby and Auto-start modes to increase battery life
System modifications may be necessary for your system
Parameters
| Item | lithium iron phosphate battery 12v 30ah for Lighting/Marine/fishing/E-bike/ solar, Home Appliances |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1230P |
| Housing | Black Plastic/Adjustable |
| Type of Cell | 3.2V LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V |
| Series connection | 4S |
| Typical Capacity | 30Ah |
| Working Voltage | 8.8V ~14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.2V/Cell |
| Recommend Charge Current | 6A |
| Max Charge Current | 30A |
| Working Discharge Current | 30A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 90A |
| Cycle Life | Over 3500 times |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Self-Discharge | < 2% Monthly |
| LiFespan | 10~15 Years |
| Plug | Customized |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time order in industry!
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Hot Tags: lithium iron phosphate battery 12v 30ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












