Features:
120Ah Battery 12V
1. Not hazardous and so is friendly both to the environment and not a health risk.
2.Safe performance smart BMS control, better protection
3.More than 3,500 cycles long life
4.1/3weight of lead-acid, lighter weight, but heavier power
5.Easy operation, play and plug, easy to install
Specification:
| Battery item | 120Ah Battery 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 55A |
| Discharge Peak Current | 115A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 4000@25℃,80% DOD |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Monitoring & Protection | Each module has BMS, breaker embedded in system |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Battery Type | LiFePO4 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Quality 100% assured,
2.Fast Shipping
3.Customizing and drawings are acceptable
4.With 24 hours reply
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can we get support if we have our own market position?
A: Please inform us your detailed mind on your market demand, we will discuss and propose helpful suggestion for you, to find the best solution for you.
Q:What is your guarantee for the goods
A:1. We will replace 1:1 for the defective goods after sales
2. 24 months guarantee after manufacturing.
Q:What is the service temperature?
A: -30°c ~ +65°c ,recommend is 25°c ± 5%
Q: Which payment term can choose?
A: We accept TT, PayPal, Western Union.
Q:What are the advantages and disadvantages of lead-acid battery?
A:Advantages: low price, the price of lead-acid batteries is just 1/4~1/6 of that other types of batteries, with a lower investment which most users could bear.Disadvantages: heavy and bulk, low specific energy, strict on charging and discharging.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 120ah battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












