Features:
Lithium 12V 80Ah Battery
1. Low self-discharge rate
2. Discharge to 80% after 8 months, can be left in storage for a longer period.
3. Greater charge efficiency
4. Fully charged in as low as 2 hours while AGM needs 8 hours, if quick charge, only 1 hour is OK
5. The safest form of the lifepo4 technologies
Specification:
| Battery item | Lithium 12V 80Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.MANLY Battery insists on being market-oriented and backed by a strong R&D team.
2.MANLY Battery has nearly 10 years of manufacturing experience in the field of lithium battery manufacturing.
3.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
4.18650 lithium battery has 2 years warranty ,lifepo4 has 3 years warranty.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can your battery meet CE and UL requirements?
A: Yes, our battery not only can meet CE and UL but also ISO9001, ROHS Certification.
Q: When will shipped the goods be after payment
A: 3-5 days by express and by air; 20-35 days by sea
Q: Is there a cheap shipping cost to import to our country?
A: For small orders, express will be best. And for bulk order, the sea ship way is best but takes much time. For urgent orders, we suggest via air to the airport plus our ship partner send to your door.
Q: Can we change the color of the battery?
A: Yes, the color can be customer-made according to your requirement.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v 80ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












