Features
Lithium Battery 30Ah 12V LiFePO4
1. Constant current and constant voltage, the advantages of effectively extending battery life.
2. Nano-microcomputer chip, the maximum degree of maintenance of repair batteries.
3.30% increase charging efficiency, no memory effect, can be charged at any time.
4.Very high lifespan
5.Possible deep discharges (up to 100%)
Specification:
| Battery item | Lithium Battery 30Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 14A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.They are located in Shenzhen City, Dongguan City, and Huizhou City in Guangdong Province ofChina. Knowledgeable experience and strong production strength are committed to providing you with high-quality products and reasonable prices.
2.Professional lithium battery pack solution and product provider.
3.We can custom battens and provide OEM branding designs for your need.
4.Highly automated production line and robust quality control system.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Are you battery real capacity?
A1:All of our battery cells with Grade A,100% new and real capacity.
Q2:Are you a factory or a trading company
A2:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q3: What kind of certificates do you have?
A3: We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 if your need.
Q4: What is your lead time for mass production?
A4: General speaking, about 25-30 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 30ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












