Features
Solar energy system 12Ah LiFePO4 12V
1. Can be 100% fully discharged without risk and loss of capacity.
2. Greater charge efficiency.
3.1/3weight of lead-acid, lighter weight, but heavier power.
4. Liquid-poor, good safety.
Parameters
| Battery item | Solar energy system 12Ah LiFePO4 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 5A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| IP level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs.
2. Fast customization and quick delivery.
3. Service: Provide customers with customized battery pack solutions.
4. Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12ah lifepo4 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












