Features
18650 rechargeable Lithium Iron Phosphate 12V 18Ah Battery
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Standby and Auto-start modes to increase battery life
Parameters
18650 rechargeable Lithium Iron Phosphate 12V 18Ah Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP1218P |
| Inside cell | 3.2V Cell |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 18Ah/Custom |
| Way of Charge | Constant current /constant voltage |
| Charge Current | 0.2C~1C |
| Continous Working Current | 1C |
| Max Discharging Current | 3C(<3s) |
| Recharge Cycle | Up to 3,500 cycles |
| Self-Discharge | < 2% |
| Casing Material | PVC |
| Dimension | TBD |
| Lifetime | 10+ Years |
| Plug | Customzied |
| Battery BMS | over-charge/discharge protection, over-heat protection |
| Operating temperature | Charging:0°C ~ 45°C Discharging: -20°C ~ 60° |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Extreme heat tolerance
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Deep Cycles Battery Pack
Manly LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Hot Tags: lithium iron phosphate 12v 18ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












