Features
32700 4S LiFePO4 Deep Cycle 12V 20Ah Battery
Excellent safety performance, no explosion, no fire;
Ultra safe Lithium Iron Phosphate chemistry (no thermal run-away, no fire or explosion risks)
Constant power during discharge (very low internal resistance)
About 50 % lighter and 40% smaller than equivalent Lead-AGM battery with same usable energy
Parameters
32700 4S LiFePO4 Deep Cycle 12V 20Ah Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20A |
| Basic Parameter | |
| Norminal Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Electric Energy(WH) | 240WH |
| Recharge Cycle | Over 3500 times |
| Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Charge type | CC/CV |
| Charging Current | 0.2C~1C |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C |
| BMS Max discharging current | 2C |
| Discharge cut-off voltage | 8.0V |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | Waterproof Plastic Case |
| Enclosure Dimension(L*W*H) | TBD |
| Enclosure Plug | TBD |
Operation Temperature | -20℃-60℃ |
| Warranty Time | 3 Years |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
OEM/ODM Customized
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
Complete System
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.
All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Provide you “customized products” along with the best factory price.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery
For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery
For big batch orders, to be negotiated
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Hot Tags: lifepo4 deep cycle 12v 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












