Features
Rechargeable 12v 33ah golf trolley battery 36ah for forklift
The battery has an internal BMS that supports up to 4 batteries connected in parallel for increased amps, or series for increased voltage.
The low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month. This helps increase the life of the battery and means maximum available power when you need it.
Internal cell balancing
Parameters
Rechargeable 12v 33ah golf trolley battery 36ah for forklift | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12VP |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 36Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 432Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge | Less than 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 7.2A/0.2C |
| Max Charing Current | 36A/1C |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 36A/1C |
| Max Pulse discharge current | 108A (<3s)/3C |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | Pvc |
| Battery Dimension | Flexible |
| Plug | Flexible |
battery application
Application of Electric Vehicles
The new generation of lithium-ion batteries has achieved good development in the field of electric vehicles due to its low pollution, recyclability, and energy diversification, and is deeply loved by users. In the current situation of increasingly pessimistic environmental problems, there will be more important and widespread applications in the future
Application of Electric Cycle bicycle
Electric vehicles in most countries still use lead-acid batteries as energy sources, which have the disadvantage of being bulky and heavy. Lithium-ion batteries are smaller in mass, easier to carry, and have higher safety and stability. Therefore, lithium-ion batteries will replace lead-acid batteries for electric bicycles in the future.
Other applications
Lithium electronic batteries have a wide range of applications, including smart watches, CD players, smart phones, MP3, MP4, professional cameras, video cameras, drones, etc. It is widely used as a backup emergency power supply from hospitals, hotels, supermarkets, etc.

Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Low maintenance batteries with stable chemistry. Drypower Lithium batteries can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labour costs.
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality control from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v 33ah golf trolley battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













