Features
12v lithium golf cart battery 18650 battery pack for golf trolley
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
12v lithium golf cart battery 18650 battery pack for golf trolley | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12VP |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 42Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 504Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge | Less than 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 8.4A/0.2C |
| Max Charing Current | 42A/1C |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 42A/1C |
| Max Pulse discharge current | 126A (<3s)/3C |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | Pvc |
| Max Dimension | Flexible |
| Plug | Flexible |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v lithium golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













