Features
Battery LiFePO4 12.8V 18Ah For Power Tools
Longer Cycle Life: Offers up to 20times longer cycle life and five times longer float /calendar life than lead acid battery.helping to minimize replacement cost and reduce total cost of ownership.
Superior Safety: Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact,overcharging or short circuit situation.
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
Parameters
Battery LiFePO4 12.8V 18Ah For Power Tools | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V18A |
| Basic Parameter | |
| Norminal Voltage | 12V |
| Capacity | 18Ah |
| Cycle Life | Over 3500 times |
| Self Discharge | Less than 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge type | CC/CV |
| Recommend Charging Current | 0.2C~1C |
| Discharge Data | |
| BMS Working Current | 1C |
| BMS Max discharging current | 2C |
| Discharge cut-off voltage | 8.0V |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | Waterproof PVCCase |
| Enclosure Size | TBD |
| Output Connector | TBD |
Operation Temperature Range | -20℃-60℃ |
| Warranty Period | 3 Years |
| Design Life | 10~15 years |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Warranty
36 months for all our lithium batteries
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: battery lifepo4 12.8v 18ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












