Features
12 volt camper battery for solar RV EV outdoor UPS golf car battery pack
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Maintenance free
Internal cell balancing
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Parameters
| Item | 12 volt camper battery for solar RV EV outdoor UPS golf car battery pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12275A |
| Case | Metal (Black)/Customized |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 75Ah |
| Energy (WH) | 960Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.6V |
| Charge Method | Constant current constant voltage |
| Charge Current | 15A~37.5A |
| Peak Charge Current | 75A |
| Continous Discharge Current | 75A |
| Pulse Discharging Rate(<3s) | 225A |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Size | Customized |
| Terminal | Adjustable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 75Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
Imported BMS chip protection system
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Hot Tags: 12 volt camper battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












