Features
12 volt lithium battery pack 45AH energy storage power supply
Our 45Ah LiFePO4 batteries are perfect for kayak electronics, projects, remote solar lighting, kids’ toys/cars, and dozens of other projects.
The battery has an internal BMS that supports up to 4 batteries connected in parallel for increased amps, or series for increased voltage.
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Parameters
| Item | 12 volt lithium battery pack 45AH energy storage power supply |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12245A |
| Case | Metal (Black) |
| Cell | 3.2V LiFePO4 Cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 45Ah |
| Energy (WH) | 576Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 9A~22.5A |
| Peak Charge Current | 45A |
| Continous Discharge Current | 45A |
| Pulse Discharging Rate(<3s) | 135A |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Size | Customized |
| Terminal | Customized |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 45Ah

Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
For 6V, 12V series batteries, support 4 pcs connect in series to a higher voltage
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Hot Tags: 12 volt lithium battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












