Features
12 volt lithium LiFePO4 Battery Pack For Solar Power System
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20℃~60℃
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
| Item | 12 volt camper battery for solar RV EV outdoor UPS golf car battery pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1280A |
| Case | Metal (Black)/Customized |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 80Ah |
| Energy (WH) | 1024Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.6V |
| Charge Method | Constant current/ constant voltage |
| Charge Current | 16A~40A (0.2C~0.5C) |
| Peak Charge Current | 80A (1C) |
| Continous Discharge Current | 80A (1C) |
| Pulse Discharging Rate(<3s) | 240A (3C) |
| Cycle Life | Over 3500 cycles |
| Size | Customized |
| Terminal | Adjustable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 80Ah

Why Choose MANLY Battery?
Manly had around 60+ engineers in structural,software and hardware ,they are all in the lithium battery filed within around 5-10 years.
Manly had some big project in USA, Canada ,Australia and Netherlands ,all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Manly also have a good BMS supplier who is the first brand in China with high techical and good service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: Can I visit your company and factory in China?
A: Sure, we are more than happy to meet you in Shenzhen or Dongguan and show you around our workplace...
Hot Tags: 12 volt lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












