Features
120Ah LiFePO4 12V
1.Longer life cycle
2.Portable with Small size and lightweight
3.Good discharge performance
4.More safe and environmental protection
5.Higher temperature resistance
Specification:
| Battery item | 120Ah LiFePO4 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel /SeriesSupport | Yes |
| Weight | Customized |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced processing and manufacturing facilities
2.A strong R&D department
3. Fast development of new products
4. On-time delivery and efficient logistic systems
5. Hundred models covering a full range of batteries
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How do we place an order?
A1: Please kindly send us an email specifying the item, quantity, payment or other specification to place an order.
Q2: How do we make the payment?
A2: We accept Paypal, Western Union, T/T.
Q3: What's the delivery time?
A3: The delivery time is normally 2-7 working days after payment is confirmed.
Q4: How would the goods be shipped?
A4: We ship via UPS,DHL ,FedEx, TNT normally, EMS also available.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 120ah lifepo4 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












