Features
Lithium 30Ah Battery 12V
1.Deep cycle batteries self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
2.Can be charged with solar chargers
3.High cycle life 3500+ times
4.Safest lithium chemistry with high energy
Specification:
| Battery item | Lithium 30Ah Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000 cycles with DOD 100% to 80% capacity under normal temperature. |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Built -in BMS |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Brand new
2.OEM/ODM available
3.Quality 100% assured,
4.Fast Shipping
5.Customizing and drawings are acceptable
6.With 24 hours reply
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. How do you guarantee your product's quality?
A: We strictly follow the IS09001 system. and we acquired CE。UN38 3.RoHS certincations.
2.How long is your product's warranty?
A: The warranty for our products is 6 months within normal usage.
3. Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
4. What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 30ah battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












