Features:
12V 30Ah Lithium Battery LiFePO4
1. Longer Cycle Life
2. Lighter Weigh
3. Higher Power
4. Wider Temperature Range: -20℃~60℃
Specification:
| Battery item | 12V 30Ah Lithium Battery LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 95% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. Battery factory Founded in 2009, 2 million batteries annual production capacity.
2. Products are exported to more than 150 countries .
3. Products are certified by CE, ETL, Rohs.
4. You can fully enjoy high quality & competitive prices.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Is the product the same as the photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 30ah lithium battery lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












