Features:
Lithium 80Ah Battery 12V
1.Longer storage life than SLA/VRLA Batteries
2.Light weight and higher energy density than any rechargeable battery
3.Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
4.Supply which requires compact size and lighter weight
| Function Parameter: | |
| Battery item | Lithium 80Ah Battery 12V |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80 AH |
| Internal Resistance | ≤20mΩ |
| Cycle Life | >2000 cycles @ 100% DOD |
| Months Self Discharge | <3% |
| Charge Data | |
| Max Charge Voltage | 14.6±0.1V |
| Charge Method | CC-CV |
| Continuous Charge Current | Max 20A |
| Over Current Detection Current | 80A |
| Discharge Data | |
Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Max Continuous Discharge current | 20A |
| Max Pulse Discharge Current | 85A |
| Battery Size | Customized |
| Working Condition | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Storage Temperature | -40℃ to 45℃ |
| Mechanical Data | |
| Battery protection | Built-in BMS |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.LiFePO4 Battery can adapt both high and low temperature with great discharge performance;
2.We accept OEM with your logo and design on each battery for mutual success.
3.CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified.
4.Excellent management team, professional technical personnel.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1. What about the lead time?
Sample needs 10-15days, mass production time needs 3~5 weeks, it depend on order quantity.
Q2. Do you have any MOQ limit?
Yes, we have MOQ for mass production, it depend on different part number. 1~10pcs sample order is available.
Q3. Is it OK to print my logo on product?
Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q4.Where can I get the price?
We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price,please call us or tell us in your email so that we'll regard your inquiry priority.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 80ah battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












