Features:
Lithium Battery 12V 30Ah LiFePO4
1.Standard voltage, high storage capacity
2.Good storage performance, stable discharge
3.High battery energy density
4.Drop-proof test, thicker shell wrapping
5.Battery sealing performance-tested several times
6.Small size, large capacity
7.Stable voltage can be used in a bad way
8.Green, environmentally friendly battery design
Specification:
| Battery item | Lithium Battery 12V 30Ah LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1230A |
| Energy | 384Wh |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 40A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | PVC/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Cell Sorting: Using A grade battery cells, cell testing and reasonable sorting keep the initial state of cells consistent.
2.BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred.
3.Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
4.Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test. verification.
5.We focus on producing lithium battery cell and packs assembly.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What's the lead time of the battery?
A: Usually less than 25 workdays, the specific lead time depends on the quantity and requirement
Q: How to proceed with an order?
A: Firstly, please tell us your requirements or applications; Then, we will provide a quotation; Next, the customer confirms the samples and places a deposit for formal order; At last, we arrange the production
Q: How about a warranty?
A: Three-year warranty or longer discuss.
Q: Is It OK to print the logo on the product?
A: It's totally OK ,but please kindly inform us formally before our production and confirm the design based on the samples test.
Q: What are your warranty terms?
A: We offer 3~5 years warranty time, longer can be discussed.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 12v 30ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












