Features
12V Lithium 30Ah Battery
98% energy efficiency
New high performance sealed cylindrical cell
3000 cycles at 100% DoD @ 1C (see chart tab)
4500 cycles at 80% DoD @ 1C (see chart tab)
Sealed case (protection index : IP65)
Specification:
| Battery item | 12V Lithium 30Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 18A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| BMS Protection | YES |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 1000 cooperative customers and thousands of customized solutions around the world.
2. MANLY Battery insists on being market-oriented and backed by a strong R&D team.
3. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
4. 24 hours /6 days/week online service.
5. Fast delivery and good shipping situation tracking.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: When will you ship the order?
A: One week for battery cells; 15 ~ 20 days for battery packs; 30 ~ 45 days for battery systems; To be negotiated for other products; To be negotiated for a special situation.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v lithium 30ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












