Features
Battery Deep Cycle 12V 9Ah
1.Excellent security: no fire, no explore of short-circuit, over-charge, over-discharge, over-current, Shock, vibration, crush, acupuncture.
2.Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
3.High discharge voltage plateau
4.Environment-friendly without PB, CD added
5.Flexible size design subject to different spaces of the application
6.CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Battery item | Battery Deep Cycle 12V 9Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous Charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 9A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | PVC |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Our company have professional Technology Team about 10 Peoples.
2. Accept OEM and Customize Order .
3.Our company accept online order .
4.M0Q is 1pcs .
5. Quality Warranty :36Month ,if the goods have problem .we will change the new for u .
6.Delivery time is on time.
7.Our company is known for their quality products and after-sales service。
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a manufacturer?
Yes, ManlyBattery is a manufacturer with 20+ year experience on Lithium Battery, Solar Inverter and UPS system.
2. Can I have a sample order?
Yes, we welcome sample order to test and check quality.
3. What about the lead time?
(1)Sample needs 3-5 days
(2)Mass production time needs around 25 working days.
4. Do you have any MOQ limit?
(1)For Retails,we have no MOQ.,1pc can be an order.
(2)For wholesales,we have MOQ for better price, normally 50-100pcs.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery deep cycle 12v 9ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












