Features
12Ah 12V LiFePO4 Battery
1. Long service life.
2. Low self-discharge.
3. Environment friendly.
4. Good safety performance.
5. Maintenance-free operation.
6. Broad operating temperature range.
Parameters
| Battery item | 12Ah 12V LiFePO4 Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Stored Energy | 154 Wh |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 24A (307W) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | 151mm x 98mm x 95mm or custom |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS case |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Timely supply
2. Customer satisfaction
3. Factory direct sales
4. Quality assurance
5.An adequate supply of goods
Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can your batteries pass the certificate?
A: CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12ah 12v lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












