Features
80Ah 12V LiFePO4
1.Safe and reliable
2.Green energy
3.Lightweight and portable
4.Powerful BMS
5.Connected in parallel and series
Parameters
| Battery item | 80Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP1280A |
| Cell Technology | LiFePO4 |
| Battery Module Capacity (Wh) | 1024 |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Battery Case | ABS |
| Communication method | Option of CANBUS OR RS485 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We keep in close communication with scientific institutions to study new technology and devote ourselves to offering clients professional and high cost-effective solutions.
2.A strong R&D department.
3. Fast development on new products.
5. All consider with customers target price and MOQ, ship with their specified quality, to solve customer purchase problem, we are all online 24 hours for all customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you ship the battery by air?
A: Usually forwarders arrange by sea or by air, or via UPS, DHL, FedEx, UPS...
Q: What kind of certificates do MANLY battery products have?
A: ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
Q: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A: With complete QC inspection from the material to the mass production.
Q: How do I know whether you've shipped my order or not?
A: Tracking No will be offered as soon as your order be shipped out Before that, our sales will be there to the packaging status, the photo you the done to order, and let you know the forwarder picked it up.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












