Features
Rechargeable12V 12AH lifepo4 lithium battery
1. MANLY Lithium Batteries have been setting the benchmark for lithium deep-cycle technology for many years.
2. High cycle life 3500+ times
3. 100% Maintenance-free
4. Free of maintenance
5. 3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
6. Flexible size design subject to different spaces of the application
Parameters
| Battery item | Rechargeable12V 12AH lifepo4 lithium battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 9.2V |
| Continuous Discharge Current | 0.2C |
| Discharge Peak Current | 0.2C |
| Charge Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | TBD |
| Battery weight | 8KG |
| Operation Temp. | Discharge at -20°C ~ 75°C & Charge at 0°C ~ 60°C |
| Series or Parallel | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Is a Professional LiFePO4 Battery manufacturer with more than 12 years of experience.
2. Technical Team from CATLBYD, OptimumNano, and other China Top 5 Lithium battery companies.
3. We Exported products to Europe, North American, Australia, Kenya, Thailand, Korea, and up to more than 100 international countries.
4. About Battery solutions, not only have a standard solution but also have customized solutions.
5.One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.
6.Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can we visit the MANLY factory?
A1: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q2: Is it OK to print my logo on the product?
A2: Yes. We welcome OEM orders.
Q3. Is this product safe?
A3: Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance;
Q4:What can you buy from Manly?
A4: LiFePO4 Battery, lithium iron phosphate battery,lfp lithium, 12-volt lithium iron phosphate battery, LiFePO4 battery bank, powerwall home battery, and other different.
Q5: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A5: DHL, UPS, FedEx, or TNT for samples. For mass orders, you can choose Sea or Air shipment.
More Products

For more details , welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












