Features
12v 300ah LiFePO4 battery backup for fridge EV Solar System backup power Solar Panel system
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Environmental friendly
Lighter weight smaller size
Most safe no explosion no fire
Parameters
12v 300ah LiFePO4 battery backup for fridge EV Solar System backup power Solar Panel system | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V300A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 300Ah |
| Energy | 3600Wh |
| Recharge Cycles@0.2C 80%DOD | More than 3500 cycles |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Calendar Life | 15 Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Standard Charge Current | 60A |
Max Charge Current | 300A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 300A |
| Constant Discharing Current | 300A |
| Max Discharing Current | 600A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | 3.2V Lithium iron phosphate battery |
| Battery Cell | Cylindrical/Adjustable |
| Connector | M8 |
| Protection Level | IP65 |
| Housing | ABS/Metal |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 300Ah:

Why Choose MANLY Battery?
3 years warranty, provide lifelong technical service support
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: battery backup for fridge, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












